آموزش Google My Business

گوگل مای بیزینس Google My Business – آموزش ثبت سایت در کار و کاسبی گوگل
گوگل تازگیا از یه سایت بیلدر واسه تجارتای محلی و کوچیک رو نمایی کرده. در این مقاله ما می خوایم درباره این سایت بیلدر که از قابلیتای جدید گوگل مای بیزینسه با شما صحبت کنیم.
در ماه گذشته گوگل رسما سایت بیلدر جدید خود رو که با گوگل مای بیزینس در تعامله رو نمایی کرد. هدف گوگل از ایجاد این وسیله جدید کمک به تجارتای محلی و تجارتای کوچیک واسه مطرح کردن خود در اینترنت و ایجاد یه سایت با کمترین زمان و هزینه بود. این وسیله می تونه واسه خیلی از تجارتای کوچیک به درد بخور واقع شه چون خیلی از این تجارتا سایت ندارن و در واقع تنها جایی که خود رو به کاربران اینترنت مطرح می کنن، گوگل مای بیزینسه.
Marissa Nordahl یکی از مدیران ارشد بخش گوگل مای بیزینس درباره این وسیله جدید که در ۱۳ ژانویه رسما رو نمایی شده میگه:

“یکی از کلی کارایی که افراد پس از مشاهده لیستینگ یه تجارت در گوگل انجام میدن مشاهده سایت اون تجارته، این در حالیه که ایجاد یه سایت بازم واسه بعضی از تجارتای کوچیک یه کار رقابت برانگیز و مشکله. این کار از نظر صاحبان این تجارتا که اطلاعات چندانی درباره ایجاد یه سایت ندارن، بسیار پیچیده، بسیار هزینه بردار، و بسیار زمان بره. همین امر موجب شده که بیشتر از ۶۰% از تجارتای کوچیک موجود در دنیا هنوز واسه خود یه سایت ایجاد ننموده ان.
وسیله جدیدی که ما ساختیم (سایت بیلدر گوگل مای بیزینس) یه وسیله مجانیه که به صاحبان بیزینسای کوچیک این امکان رو میده که خیلی راحت و با صرف زمان کوتاهی واسه خود یه سایت ایجاد کنن. به کار گیری این وسیله بسیار ساده س! و شما می تونین حتی با به کار گیری گوشی موبایل خود وب سایتی واسه خود ایجاد کرده و اونو مدیریت کنین.”

موبایل

هزینه ها
این وسیله یه وسیله به طور کامل مجانیه و کاربران واسه به کار گیری اون مجبور به پرداخت هیچ هزینه ای نمی باشن. البته اگه کاربران بخوان سایت اونا دارای پسوند .com ، .biz و .net و … باشه باید اول واسه خود یه نام دامنه بخرن.

البته بدون خرید دامنه هم کاربران می تونن با به کار گیری سایت بیلدر گوگل مای بیزینس واسه خود سایت ایجاد کنن اما نام دامنه سایت اونا ممکنه چیزی مثل yourbusinessname.business.site باشه که علاوه بر اینکه از زیبایی چندانی بهره مند نیس به دلیل طولانی بودن اون نگهداشتن این نام هم بسیار مشکله.
ویژگیا
بعضی از ویژگیای بسیار مهم سایت بیلدر گوگل مای بیزینس به توضیح زیر هستن:
⦁ رایگان بودن
⦁ امکان به کار گیری نام دامنه های رایگان موجود در وسیله و امکان خرید یه نام دامنه جدا از هم
⦁ موبایل فرندلی بودن وب سایتای ایجاد شده با به کار گیری اون
⦁ امکان برروز رسانی خودکار وسیله
⦁ امکان مدیریت سایت ایجاد شده با به کار گیری سایت بیلدر گوگل مای بیزینس روی تلفنای همراه
⦁ امکان قرار دادن تبلیغات روی سایت
یادتون باشه که شما واسه اینکه بتونین یه سایت با به کار گیری سایت بیلدر واسه خود ایجاد کنین باید حتما در گوگل مای بیزینس واسه تجارت خود یه لیستینگ ایجاد کرده باشین. اگه شمام حالا عبارت site:business.site رو در گوگل سرچ کنین می بینین که چندین هزار سایت جور واجور با به کار گیری این امکان ایجاد شدن که دارای صنفای کاری مختلفی مثل آژانس هواپیمایی، رستوران، گل فروشی و … هستن.
بررسی عملی
من به شخصه واسه بررسی کارکرد این وسیله جدید مبادرت به ایجاد یه سایت با به کار گیری این وسیله نمودم تا هم کارایی اونو فهمیده باشم و هم مراحل کار با اونو بیاموزم. شاید باور نکنین اما روند ایجاد سایت چیزی در حدود ۵ دقیقه ازم زمان گرفت .
در ادامه چند اسکرین شات از مراحل جور واجور ایجاد این سایت آورده شده که به صورت کوتاه اونا رو واسه شما توضیح میدم:
تصویر اول که در زیر اونو مشاهده می کنین قدم اول ایجاد سایت در این وسیله رو نشون میده. اول شما باید در این بخش اطلاعات مربوط به تجارت خود رو وارد کنین:

وقتی که اطلاعات خواسته شده رو در این بخش وارد کردین حال باید روی دکمه “Countinue” کلیک کنین و به بخش ایجاد سایت منتقل گردید و با تصویر زیر مواجه میشین:

وقتی که شما به بخش ایجاد سایت منتقل می گردید از شما خواسته می شه که یه URL واسه سایت خود انتخاب کنین، و این امکان به شما داده می شه که یه دامنه واسه خود بخرین (اگه نمی خواین از نام دامنه های رایگان موجود در این وسیله استفاده کنین). شما صفحه ای مشابه صفحه زیر مشاهده خوهید کرد و اگه تمایل به خرید یه دامنه جدا از هم دارین “Buy Domain” رو کلیک کنین وگرنه “No Thanks” رو انتخاب کنین.

درون سایت بیلدر در گوشه سمت چپ یه آیکون به شکل بوم نقاشی هست که در اون قالبای سایت آماده بسیاری وجود دارن. شما می تونین براساس رنگ زمینه، فونتا و شکل قالبا یکی از اونا رو که واسه تجارت شما مناسب تره انتخاب کنین.

در زیر آپشن فونت یه آپشن دیگه س که با دو علامت “T” نشون داده شده. در این بخش شما می تونین المانای سایت مثل عناوین، توضیحات و متنا رو ویرایش کنین.

در زیر دو آپشن قالب سایت و ویرایشگر یه آپشن دیگه س که واسه اضافه کردن تصاویر می تونه استفاده بشه. در آخر یه علامت چرخ دنده هست که مربوط به آپشن تنظیماته. در این بخش شما می تونین نشانی سایت خود رو تغییر بدین و یه دامنه واسه خود بخرین. اگه تمایل به منتشر کردن سایت خود نداشته باشین هم در این بخش می تونین اونو Unpublish کنین. تنظیمات مربوط به زبون سایت هم در هیمن بخش قرار دارن.

آزمایش سایت بیلدر
در ادامه نظرات شخصی خودم درباره کارکرد سایت بیلدر و نقاظ ضعف و قوت اونو ذکر کردم که اینا حاصل تجربه شخصی من از کار کردن با این ابزاره:
نقاط قوت
⦁ ساده بودن امکان ایجاد سایت با به کار گیری اون
⦁ امکان اضافه کردن یه سایت در کوتاه ترین زمان به لیستینگ گوگل مای بیزینس
⦁ ساده بودن امکان اضافه کردن تصاویر و مطالب به صفحات اون
⦁ در بر داشتن امکان مشخص کردن محل تجارت شما روی گوگل مپ
⦁ امکان مدیریت اون روی گوگل مای بیزینس
⦁ موبایل فرندلی بودن
نقاط ضعف
⦁ نداشتن گزینه ای واسه ایجاد صفحات جدید
⦁ نداشتن امکانی واسه تعیین عناوین صفحات و توضیحات متا
⦁ نداشتن امکان بررسیای آماری
⦁ نداشتن امکان اضافه کردن تگ Alt به تصاویر
⦁ نداشتن امکان اضافه کردن کلیدای CTA اضافی در سایت
همونجوریکه می بینین این وسیله دارای نقاط مثبت و منفی بسیاریه که نقاط منفی اون با در نظر گرفتن ساختار ساده اون که امکان ایجاد سایت در زمان کوتاهی رو به کاربران میدن قابل صرف نظر هستن. البته یادتون باشه که این وسیله تازگیا منتشر شده و گوگل بازم در حال کار کردن روی اون و تکمیل کردن اون هستش.

Author: مدیر